دات نت یا asp .net چیست؟ + مقایسه کامل

آشنایی با دنیای پیجیده دات نت (ASP.NET)
0
(0)

NET. یک پلت فرم توسعه دهنده است که از ابزارها ، زبان های برنامه نویسی و کتابخانه ها برای ساخت انواع مختلف برنامه ها تشکیل شده است.بستر پایه مولفه هایی را ارائه می دهد که برای انواع مختلف برنامه ها اعمال می شود. چارچوب های اضافی مانند ASP.NET ، NET را با مولفه هایی برای ساخت انواع خاصی از برنامه ها گسترش می دهد. برای آشنایی با دنیای پیجیده دات نت میتوانید این مقاله را دنبال کنید و اطلاعاتی خلاصه و مفید دریافت کنید.

آشنایی با دنیای پیجیده دات نت

ASP.NET چیست؟

ASP.NET یک چارچوب برنامه وب با منبع بازسمت سرور است که برای توسعه وب جهت تولید صفحات وب پویا طراحی شده است. توسط مایکروسافت ساخته شده است تا به برنامه نویسان امکان ایجاد وب سایت ها ، برنامه ها و خدمات پویا را بدهد.

این اولین بار در ژانویه ۲۰۰۲ با نسخه ۱٫۰ نسخه .NET Framework منتشر شد و جانشین فناوری Active Server Pages (ASP) مایکروسافت است. ASP.NET بر اساس Common Language Runtime (CLR) ساخته شده است و به برنامه نویسان اجازه می دهد تا کد ASP.NET را با استفاده از هر زبان پشتیبانی شده .NET بنویسند. چارچوب برنامه افزودنی ASP.NET SOAP به م componentsلفه های ASP.NET امکان پردازش پیام های SOAP را می دهد.

جانشین ASP.NET ASP.NET Core است. این یک پیاده سازی مجدد از ASP.NET به عنوان یک چارچوب وب مدولار است ، همراه با چارچوب های دیگر مانند Entity Framework. این چارچوب جدید از پلت فرم جدید منبع باز .NET کامپایلر (نام رمز “Roslyn”) استفاده می کند و کراس پلتفرم است. ASP.NET MVC ، ASP.NET Web API و ASP.NET Web Pages (بستری که فقط از صفحات Razor استفاده می کند) در یک MVC 6 متحد ادغام شده اند.

هر دو فناوری این امکان را فراهم می کنند که کد رایانه توسط سرور اینترنت اجرا شود.
هنگامی که یک مرورگر پرونده ASP یا ASP.NET را درخواست می کند ، موتور ASP فایل را می خواند ، هر کدی را در پرونده اجرا می کند و نتیجه را به مرورگر باز می گرداند.

مدل های برنامه نویسی ASP.NET 

ASP.NET از تعدادی مدل برنامه نویسی برای ساخت برنامه های وب پشتیبانی می کند:
ASP.NET Web Forms – چارچوبی برای ساخت صفحات مدولار از اجزای سازنده ، با رویدادهای UI در سمت سرور پردازش می شوند.
ASP.NET MVC – امکان ساخت صفحات وب با استفاده از الگوی طراحی مدل-مشاهده-کنترل کننده را فراهم می کند. صفحات وب ASP.NET – یک نحو سبک برای افزودن کد پویا و دسترسی مستقیم به داده ها در داخل نشانه گذاری HTML. [5] ASP.NET Web API – چارچوبی برای ساخت Web API ها در بالای چارچوب NET. [6] ASP.NET WebHooks – الگوی Webhook را برای اشتراک و انتشار رویدادها از طریق HTTP پیاده سازی می کند.

پسوندهای ASP.NET

ASP.NET Handler – اجزایی که رابط System.Web.IHttpHandler را پیاده سازی می کنند. برخلاف ASP.NET Pages ، آنها هیچ پرونده نشانه گذاری HTML ، هیچ رویداد و پشتیبانی دیگری ندارند. همه آنها یک فایل کد (نوشته شده به هر زبان سازگار با دات نت) است که برخی از داده ها را برای پاسخ HTTP سرور می نویسد. هندلرهای HTTP مشابه پسوندهای ISAPI هستند.
ASP.NET AJAX – افزونه ای با هر دو بخش سمت مشتری و همچنین اجزای سمت سرور برای نوشتن صفحات ASP.NET که دارای قابلیت Ajax هستند.

در اینجا مواردی وجود دارد که در پلتفرم NET گنجانده شده است:

زبان های برنامه نویسی C # ، F # و Visual Basic

کتابخانه های پایه ای برای کار با رشته ها ، تاریخ ها ، پرونده ها / IO و موارد دیگر

ویرایشگرها و ابزارهای Windows ، Linux ، macOS و Docker

۱-ASP.NET .NET را گسترش می دهد

ASP.NET پلتفرم .NET را با ابزارها و کتابخانه هایی مخصوص ساخت برنامه های وب گسترش می دهد.

۲-اینها مواردی است که ASP.NET به پلتفرم .NET اضافه می کند:

چارچوب پایه برای پردازش درخواست های وب در C # یا F #

نحو الگوی صفحه وب ، معروف به Razor ، برای ساختن صفحات وب پویا با استفاده از C #

کتابخانه های الگوهای رایج وب ، مانند Model View Controller (MVC)

سیستم احراز هویت که شامل کتابخانه ها ، پایگاه داده و صفحات الگو برای مدیریت ورود به سیستم ، از جمله احراز هویت چندعاملی و احراز هویت خارجی با Google ، Twitter و موارد دیگر.پسوندهای ویرایشگر برای ارائه برجسته سازی نحوی ، تکمیل کد و سایر قابلیت های خاص برای توسعه صفحات وب

۳-کد بازگشت به پایان

هنگام استفاده از ASP.NET ، کد پشتیبان شما ، مانند منطق کسب و کار و دسترسی به داده ها ، با استفاده از C # ، F # یا Visual Basic نوشته می شود.

از آنجا که ASP.NET دات نت را گسترش می دهد ، می توانید از اکوسیستم بزرگ بسته ها و کتابخانه های موجود برای همه توسعه دهندگان دات نت استفاده کنید. همچنین می توانید کتابخانه های خود را که بین هرگونه برنامه نوشته شده در بستر دات نت به اشتراک گذاشته شده اند ، تهیه کنید.

۴-صفحات پویا با استفاده از C # ، HTML ، CSS و JavaScript

Razor یک نحو برای ایجاد صفحات وب پویا با استفاده از HTML و C # فراهم می کند. کد C # شما بر روی سرور ارزیابی می شود و محتوای HTML حاصل از آن برای کاربر ارسال می شود.کدی که سمت مشتری را اجرا می کند با JavaScript نوشته شده است. ASP.NET با فریم ورک های JavaScript ادغام می شود و شامل الگوهای از قبل پیکربندی شده برای چارچوب های برنامه تک صفحه (SPA) مانند React و Angular است.برنامه های ASP.NET می توانند روی ویندوز ، لینوکس ، macOS و داکر توسعه و اجرا شوندخانواده محصولات ویژوال استودیو ابزاری برای ساخت برنامه های دات نت در هر سیستم عاملی دارند. همچنین ابزارها و برنامه های افزودنی خط فرمان برای بسیاری از ویرایشگران محبوب وجود دارد.

ASP.NET Core چیست؟

اگر از ASP.NET استفاده می کنید ، به زودی با اصطلاح ASP.NET Core برخورد خواهید کرد.

ASP.NET Coreنسخه منبع باز و چند پلتفرمی ASP.NET است. برای همه برنامه های جدید باید از ASP.NET Core استفاده کنید. آموزش های موجود در این سایت از ASP.NET Core استفاده می کنند.نسخه های فقط ویندوز ASP.NET که قبل از ASP.NET Core وجود داشته اند ، معمولاً فقط تحت عنوان ASP.NET شناخته می شوند. بیشتر نوآوری ها در ASP.NET Core اتفاق می افتد ، اما نسخه های دیگر همچنان به روزرسانی های جزئی و رفع اشکال ها را دریافت می کنند.بستر دات نت

بطور خلاصه

موضوع این مقاله درمورد آشنایی با دنیای پیجیده دات نت  بود.ASP.Net یک بستر توسعه وب است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. برای ایجاد برنامه های تحت وب استفاده می شود. ASP.Net برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.برنامه های ASP.Net را می توان به زبانهای مختلف .Net نیز نوشت. اینها شامل C # ، VB.Net و J # هستند. در این فصل ، برخی از اصول اساسی وب .Net را مشاهده خواهید کرد.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نظر دهید