آموزش ابتدایی فتوشاپ به صورت تصویری

آموزش ابتدایی فتوشاپ به صورت تصویری
0
(0)

نرم افزار فتوشاپ بهترین برنامه‌ای است که می‌توان برای ویرایش عکس‌ها مورد استفاده قرار داد؛ اما ممکن است در اولین استفاده کمی گیج‌کننده به نظر برسد. نرم افزاری گرافیکی جهت ایجاد ، ترکیب ، ویرایش ، بازسازی و یا دگرگونی عکس‌ها و نگاره‌ها بکار می‌رود. فتوشاپ برای سیستم‌عامل ویندوز و مکینتاش به‌کار می‌رود. هم‌چنین نگارش‌های گوناگون این نرم‌افزار تا نگارش دهم، در سیستم‌عامل لینوکس نیز با کمک ابزارهای میانه (مانند کراس‌اوور) قابل استفاده‌است با ما همراه باشید تا آموزش ابتدایی فتوشاپ به صورت تصویری را به شما عزیزان یاد بدهیم.

مراحل آموزش ابتدایی فتوشاپ به صورت تصویری:

۱_ابزار Layer

عملکرد:  لایه (layer از آنجایی که پنل لایه ها از پرکاربردترین پنل های فتوشاپ است هنگام باز کردن فتوشاپ به صورت پیش فرض در دسترس است.در حالت پیش فرض در قسمت پایین سمت راست فتوشاپ آن را می یابید.) می‌تواند برای عکس، متن، حرکات قلم یا براش، رنگ‌های پس‌زمینه، الگوها و فیلترها استفاده شود

 

فتوشاپ

 

اگر به هر دلیلی پنل لایه ها در پنجره فتوشاپ شما وجود ندارد می توانید از منوی بالا در بخش Window گزینه Layers را انتخاب کنید. اگر علامت تیک کنار آن فعال باشد یعنی پنل لایه ها در پنجره فتوشاپ قابل مشاهده است. اگر علامت تیک کنار Layers وجود ندارد روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود.

اضافه یا حذف کردن یک لایه:

از نوار منو در سمت بالا، این مسیر را انتخاب کنید:

Layer > New > Layer

 

فتوشاپ

 

کپی کردن یک لایه:

ابتدا یک لایه یا گروهی از لایه‌ها را از پنل Layers انتخاب کنید. سپس، آن لایه یا گروه از لایه‌ها را برای ایجاد لایه جدیدی درگ کنید یا بر روی لایه کلیک راست کرده و گزینه‌ی Duplicate Layer یا Duplicate Group را انتخاب کنید. یک نام برای لایه یا گروه لایه‌ها انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.

ترفند: می‌توانید با لایه‌ها کارهای بسیار جالبی انجام دهید. ایجاد گیف‌های متحرک یکی از این کارهاست.

پاک کردن یک لایه:

برای پاک کردن یک لایه روی آن کلیک ماوس را نگه داشته و آن را بر روی آیکون سطل آشغال در پایین پنل بکشید و رها کنید.

 

فتوشاپ

 

۲_ ابزار Color و Swatches

عملکرد: ابزار  Color &  Swatches، امکان استفاده، تغییر، کپی و ذخیره کردن رنگ‌های سفارشی را برای محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. ممکن است این ابزار خیلی پیچیده به نظر نرسد، اما دارای ویژگی‌های قدرتمندی است که محتوای بصری را جذاب نگاه داشته و رنگ تصویر را یکپارچه می‌کند.

محل قرارگیری: این ابزار بخش مخصوص به خود را دارد و به صورت پیشفرض، در گوشه‌ی بالایی و سمت راست صفحه‌ی فوتوشاپ قرار گرفته است.

 

فتوشاپ

 

از بخش پایینی نوار ابزار در سمت چپ نیز می‌توانید به ابزار Color دسترسی پیدا کنید، این ابزار با دو مربعی که بر روی هم قرار گرفته مشخص شده است.

 

فتوشاپ

۳_ایجاد رنگ سفارشی:

با دابل کلیک کردن بر روی مربع بالایی موجود در بخش Color یا نوار ابزار سمت چپ، پنجره‌ی Color Picker  را باز کنید.

در این قسمت، طیف‌های رنگ عمودی را به همراه یک نوار لغزنده (slider) بر روی آن خواهید دید که می‌توانید با تنظیم آن، رنگ سفارشی موردنظرتان را ایجاد کنید. از طرف دیگر، اگر کد رنگ موردنظر بر مبنای شانزده ( hex value برای مثال #۱fb1ee) را از قبل بدانید، می‌توانید آن را در کادر مربوط وارد کرده و آن رنگ به طور خودکار پیدا خواهد شد. همچنین می‌توانید با استفاده از کدهای RGB یا CMYK رنگ موردنظر خود را انتخاب کنید

 

ایجاد رنگ سفارشی در فوتوشاپ

 

ترفند: مجموعه‌ای از رنگ‌های موردنظر خود را انتخاب کرده و آنها را به عنوان Swatches ذخیره کنید تا بتوانید در زمان طراحی محتوای بصری خود برگشته و از آنها مجددا استفاده کنید

۴_ابزار Text و فونت‌های سفارشی

عملکرد: ابزار Text این امکان را به شما می‌دهد تا فونت‌های سفارشی را به دیتابیس خود اضافه کنید و تنظیمات پیشرفته‌ی فونت را در اختیارتان می‌گذارد که استایل ویژه‌ای به متن می‌دهد.

محل قرارگیری:  در قسمت پایینی نوار ابزار در سمت چپ قرار گرفته است

 

ابزار Text و فونت‌های سفارشی در فوتوشاپ

 

چنانچه بر روی آیکون ابزار Text کلیک کنید، تمامی تنظیمات و گزینه‌های فونت در بالای صفحه نمایش ظاهر خواهند شد. این تنظیمات، امکان تغییر فونت، اندازه‌ی فونت و فاصله‌ی میان کاراکترها ، ارتفاع، عرض، رنگ و استایل را فراهم می‌کنند. مطمئن شوید که لایه‌ی متن موردنظر را برای ویرایش انتخاب کرده باشید.

۵_افزودن متن به تصویر

ابزار text همانند هر ابزار دیگری که مربوط به متن است کار می‌کند. بر روی آیکون T در نوار سمت چپ کلیک کنید، کادر متن را بر روی  ناحیه‌ای که می‌خواهید متن آنجا قرار گیرد بکشید، و متن موردنظر را وارد کنید.

هر زمان که یک کادر متن ایجاد می‌کنید، فوتوشاپ یک لایه برای آن می‌سازد. شما می‌توانید رنگ، اندازه، قلم، استایل فونت و گزینه‌های مختلف دیگری را برای تغییر متن انتخاب کنید.

 

افزودن متن به تصویر فوتوشاپ

۶_ابزار  Brushو قلموهای سفارشی

عملکرد: همانند ابزار fonts می‌توانید قلمو یا براش‌های سفارشی خود را اضافه کنید. می‌توانید از طریق تنظیمات قلمو اندازه، شکل، و میزان شفافیت ضربات قلمو را تغییر دهید و جلوه‌های بصری متنوعی ایجاد کنید.

قلموها (brushes) راه فوق‌العاده‌ای برای افزودن جلوه‌های بصری به محتوا هستند. فوتوشاپ مجموعه‌ی کاملی از قلموها را در اختیار شما قرار می‌دهد که کمک می‌کنند تا کیفیت کار خود را ارتقا داده و جلوه‌های بصری‌ خاصی به وجود آورید.

محل قرارگیری: نوار ابزار در سمت چپ

 

ابزار  Brushو قلموهای سفارشی در فوتوشاپ

 

زمانی که بر روی آیکون Brush کلیک کنید، تمام تنظیمات و گزینه‌های قلمو در بالای صفحه ظاهر می‌شوند. این تنظیمات امکان تغییر سایز قلمو، میزان تاری و سرعت حرکت و… را در اختیار شما قرار می‌دهند. در این قسمت، مجموعه‌ی متنوعی از قلمو‌ها را خواهید دید و هر قلموی سفارشی که بر روی فوتوشاپ نصب کنید نیز به این بخش اضافه می‌شود

۷_ ابزار Move

عملکرد: از ابزار اصلی فوتوشاپ است که  حرکت دادن عناصر طرح گرافیکی را به صورت جداگانه‌ ممکن می‌سازد.

ابزار Move، بر روی لایه‌ها به صورت جداگانه‌ و یا بر روی کل طرح گرافیکی- در صورتی که تمامی لایه‌ها را هایلایت کرده باشید- عمل می‌کند. این ابزار هنگامی که می‌خواهید تصاویر، متن و دیگر عناصر طرح را روی هم قرار دهید، بسیار کاربردی خواهد بود.

محل قرارگیری: بالاترین قسمت نوار ابزار در سمت چپ

 

move فتوشاپ

۸_ابزار Zoom

عملکرد: ابزار Zoom امکان بزرگنمایی قسمت‌های مشخص‌شده از تصویر را فراهم می‌آورد و همچنین می‌توانید برای تسلط بر آنچه در حال انجام است تصویر را کوچکنمایی کنید.

محل قرارگیری: از نوار منو در سمت بالا به ترتیب گزینه‌های View و سپس Zoom in یا View و Zoom out را انتخاب کنید.

 

زوم و پان تصاویر به صورت همزمان در photoshop - حرکت و اسکرول تصاویر در فتوشاپ

چکیده:

نرم افزار فتوشاپ, بهترین نرم افزار ویرایش تصاویر بوده و به عنوان یک نرم افزار پایه در بسیاری از کارهای گرافیکی استفاده می شود .ما در این مقاله به آموزش مقدماتی نرم افزار فتوشاپ که معرفی ابزارهای آن می باشد پرداختیم شما به راحتی با آشنایی با این ابزار و دریافت آموزشهای تخصصی و کاربردی در این زمینه می توانید یک نیروی متخصص در زمینه فتوشاپ و استفاده از آن شوید.برای یادگیری بیشتر و کاملتر می توانید با ما در مقالات بعدی همراه باشید همچنین با استفاده از پکیج های آموزش فتوشاپ به راحتی در خانه آموزشهای تخصصی ببینید و از آن لذت ببرید.

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نظر دهید