مدل کانو (Kano) و مزایای آن

مدل کانو(Kano) و مزایای آن
0
(0)

یکی از اصلی ترین اهداف هنگام شروع تولید یک محصول یا خدمات ، رضایت مشتری است ، اما شما می دانید کدام ویژگی است که رضایت مشتری را به دنبال  خواهد داشت، قابلیت یک محصول رقابتی را دارد واین مزیت را دارد که مشتری را از ویژگی های مورد انتظار خود غافلگیر نکند. هنگام راه اندازی یک محصول به عنوان مدیر محصول، باید دریابید که چه ویژگی هایی را باید درج کنید. ابزاری برای فهمیدن آن و سنجش رضایت، وجود دارد که به آن مدل کانو گفته می شود. در این مقاله توضیحی در موردمدل کانو (Kano) و مزایای آن ، نحوه موفقیت پروژه  نحوه استفاده از آن برای یافتن الزامات ارائه شده است.

مدل کانو چست؟

مدل کانو روشی برای مقیاس بندی لایه های کیفیت و دستیابی به رضایت مصرف کننده در یک پروژه یا یک محصول است. این مدل در سال ۱۹۷۸ توسط نوریاکی کانو، استاد دانشگاه علوم توکیو منتشر شد. این تئوری برای درک رابطه بین رضایت مشتری و اقدامات کمی ارائه شده است. الزامات و عملکرد محصول یا خدمات حاصل از انواع مختلف ، مدل فراهم می کند. این مدل نیازهای مشتریان را برای گنجاندن آنها در توسعه محصول یا خدمات جمع آوری می کند. در یک پروژه توسعه محصول استفاده از مدل کانو برای رفع نیازهای مشتری و تعیین نیازها در مرحله اولیه پروژه توصیه می شود.

مدل کانوامروزه در بسیاری از سازمان ها کاملاً محبوب است. فواید آن به راحتی قابل مشاهده است. و خود مدل بصری و انعطاف پذیر است که در بسیاری از زمینه های مختلف قابل استفاده است. نکته ای که مدل کانو به خوبی انجام می دهد این است. که به شما امکان می دهد الزامات پروژه را که واقعاً مهم هستند ، در اولویت قرار دهید و سایر موارد را کنار بگذارید. هدف اصلی کانو شناسایی سه نوع نیازهای مشتریان است. و پس از مشخص کردن آنها ، می توانید بر روی مواردی تمرکز کنید که منجر به بزرگترین پیشرفت در رضایت مشتری می شود.

مدل کانو یکی از چارچوب های اولویت بندی است که برای کمک به تیم های محصولات در اولویت بندی ابتکارات طراحی شده است. کانو می تواند به تیمها کمک کند تا تعیین کنند کدام ویژگی باعث رضایت مشتری و حتی لذت آنها می شود. مدیران محصولات اغلب از مدل کانو برای اولویت بندی ویژگی های جدید بالقوه با گروه بندی آنها به دسته ها استفاده می کنند.
این تمرکز دقیق بر نحوه واکنش مشتریان به هر ویژگی ، مدل کانو را از سایر چارچوبهای اولویت بندی متمایز می کند. به عنوان مثال ، مدل مزایا و هزینه ، ممکن است از رضایت مشتری در بین معیارهای امتیاز دهی خود استفاده کند. اما ممکن است از معیارهای دیگری مانند افزایش درآمد نیز استفاده کند. با استفاده از مدل کانو ، نکته مهم برای هر ویژگی جدید این است که چقدر کاربران را راضی خواهد کرد.

مدل کانو چگونه کار می کند؟

تیم های محصول با استفاده از مدل Kano ، لیستی از ویژگیهای جدید بالقوه را برای منابع توسعه و فضای موجود در نقشه راه جمع می کنند. سپس این تیم بر اساس دو معیار رقیب این ویژگی ها را وزن می کند:

۱-پتانسیل آنها برای جلب رضایت مشتریان.

۲-سرمایه گذاری لازم برای اجرای آنها است.

الزامات مدل کانو

۱-الزامات جذاب:

اگر وجود داشته باشد ، بهتر است. اما اگر آنها وجود نداشته باشند ، به این معنی نیست که مشتری راضی نمی شود. آنها می توانند به شما در جذب بیشتر مصرف کننده و تمایز محصول یا خدمات خود کمک کنند.

۲- الزامات یک بعدی یا عملکرد:

اگر حضور داشته باشند ، مشتری را راضی می کنند. علاوه بر این ، هر چه شدیدتر باشد ، رضایت شما بیشتر می شود. به عبارت دیگر هرچه عملکرد آنها بیشتر باشد. رضایت مشتری بیشتری خواهد داشت.

۳-الزامات اجباری

بدون آنها مشتری قطعاً ناراضی خواهد بود. مشتری منتظر آنهاست و خواستار حضور آنها است. اینها خصوصیاتی ذاتی برای محصول یا خدمات هستند. که بدون آن بسیار رضایت بخش تلقی می شود.

۴- الزامات بی تفاوت

ویژگی هایی که در میزان رضایت کاربر و عملکرد آن تأثیر نمی گذارد. خواه حضور داشته باشند یا نه.

۵-الزامات معکوس:

در این حالت، وجود آنها توسط مشتریان منفی تلقی می شود. بنابراین ، آنها تأثیر معکوس بر رضایت مشتری دارند.

سخنان پایانی

ما در این مقاله درمورد ممدل کانو (Kano) و مزایای آن صحبت کردیم. مدل کانو رویکردی برای اولویت بندی ویژگی ها درامتداد تولید محصول براساس میزان رضایت مشتری است. با حضور دردوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ و فراگیری مدل کانو شما می توانید محصولات یا خدماتی را تولید کنید. که مورد نیازمشتری باشد و رضایت او را به همراه داشته باشد.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نظر دهید