mongoos چیست + معرفی کامل SchemaType های آن

معرفی-mongoos-و-SchemaType-های-آن
1
(1)

در این مقاله ، قصد داریم به معرفی mongoos و SchemaType های آن و تعریف مجدد MongoDB  و مهم ترازهمه ۴ دلیل برتر برای استفاده از Mongoose با MongoDB آشنا کنیم.

MongoDB چیست؟

بیایید با MongoDB شروع کنیم. MongoDB یک پایگاه داده است که داده های شما را به عنوان اسناد(documents) ذخیره می کند. معمولاً این documents شبیه به یک ساختار مشابه JSON هستند:

{

firstName: "Jamie",

lastName: "Munro"

}

سپس یک document  درون یک مجموعه(collection) قرار می گیرد. به عنوان مثال ، document بالا یک شیء (ObjectId) کاربررا تعریف می کند. سپس این شیء کاربر بخشی از مجموعه ای به نام کاربران می شود.یکی از فاکتورهای مهم MongoDB انعطاف پذیری آن در هنگام ساختار است. حتی اگر در مثال اول ، شیء کاربر حاوی یک ویژگی nameName و LastName باشد ، این ویژگی ها درهر document کاربری که بخشی از مجموعه کاربران است ، لازم نیست. این همان چیزی است که MongoDB را با یک پایگاه داده SQL مانند MySQL یا Microsoft SQL Server بسیار متفاوت می کند که به یک شمای پایگاه داده کاملاً تعریف شده از هر شیء موجود در آن نیاز دارد.توانایی ایجاد اشیاء پویا که به عنوان اسناد در بانک اطلاعاتی ذخیره می شوند ، جایی است که Mongoose به مرحله اجرا در می آید.

معرفی mongoos و SchemaType های آن

Mongoose یک چارچوب JavaScript است که معمولاً در یک برنامه Node.js با یک بانک اطلاعاتی MongoDB استفاده می شود و یک Mapper Document Object (ODM) است. این بدان معنی است که Mongoose به شما امکان می دهد اشیاء را با یک طرح کاملاً تایپ شده که در یک سند MongoDB ترسیم شده است تعریف کنید.Mongoose مقدار فوق العاده ای از کارکردها در زمینه ایجاد و کار با طرحواره ها(schemas) را فراهم می کند و ما در این جا به معرفی تعدادی SchemaTypes میپردازیم :

عدد(Number):

مشخص کردن حداقل و حداکثر مقدار مجاز برای قسمت اعداد پشتیبانی می کند.

تاریخ(Date ):

مشخص کردن حداقل و حداکثر مقدار مجاز برای قسمت تاریخ پشتیبانی می کند.

بافر( Buffer):

نوع داده Buffer به شما امکان می دهد داده های باینری را ذخیره کنید. یک نمونه متداول از داده های باینری یک تصویر یا یک فایل رمزگذاری شده مانند یک سند PDF است.

مخلوط(Mixed ):

نوع داده مخلوط ، ویژگی را به فیلد “هر چیزی می رود” تبدیل می کند. این زمینه شبیه چند برنامه نویس است که ممکن است از MongoDB استفاده کنند زیرا هیچ ساختار مشخصی وجود ندارد. با استفاده از این نوع داده ها محتاط باشید زیرا بسیاری از ویژگی های عالی که Mongoose در اختیار شما قرار می دهد ، مانند اعتبارسنجی داده ها و شناسایی تغییرات موجودیت را گم کرد تا به طور خودکار از این ویژگی در هنگام ذخیره استفاده کنید.

شیء (ObjectId):

نوع داده ObjectId معمولاً پیوندی به یک سند دیگر را در پایگاه داده شما مشخص می کند. به عنوان مثال ، اگر مجموعه ای از کتاب و نویسندگان را در اختیار داشتید ، ممکن است سند کتاب شامل یک ویژگی ObjectId باشد که به نویسنده خاص این سند مراجعه می کند.

آرایه( Array):

نوع داده Array به شما امکان می دهد آرایه های مشابه JavaScript را ذخیره کنید. با یک نوع داده Array ، می توانید عملیات آرایه معمول جاوا اسکریپت را روی آنها انجام دهید ، مانند فشار ، پاپ ، تغییر مکان ، برش و غیره.

۴ دلیل برتر برای استفاده از Mongoose با MongoDB

Schemas.1

MongoD یک پایگاه داده NoSQL بدون تغییر است که این باعث می شود ذاتاً به صورت schema-less شود زیرا اسناد مجموعه های مختلفی از زمینه ها(fields  ) با انواع مختلف داده ها را دارند. اگرچه این مدل داده های شما را با انعطاف پذیری همراه می کند زیرا با گذشت زمان تکامل می یابد ، Mongoose یک طرحواره را برای مدلهای داده شما تعریف می کند ، بنابراین اسناد شما از ساختاری خاص با انواع داده های از پیش تعریف شده پیروی می کنند.

۲٫اعتبار سنجی(validation )

Mongoose برای تعریف طرحواره در اعتبار سنجی ساخته است. این شما را از نوشتن یک دسته کد اعتبار سنجی که باید در غیر این صورت با درایور MongoDB بنویسید ، نجات می دهد. Mongoose با ساده کردن مواردی مانند مورد نیاز: درست در تعاریف طرحواره خود ، اعتبارهای خارج از جعبه را برای مجموعه های شما (از جمله انواع داده ها) فراهم می کند.

۳٫روش های نمونه(Instance Method )

Mongoose عملیات ذخیره سازی قبل و بعد از اختیاری را برای مدل های داده فراهم می کند. این امر باعث می شود تا بتوانید قلاب ها و قابلیت های سفارشی را در خواندن / نوشتن موفق و غیره آسان تعریف کنید. همچنین می توانید روش های سفارشی را تعریف کنید که به عنوان مثال (یا یک سند) عمل می کنند. در حالی که می توانید با درایور بومی MongoDB به عملکردی مشابه دست پیدا کنید ، Mongoose تعریف و سازماندهی چنین روش هایی را در تعریف طرح خود آسانتر می کند.

۴٫بازگشت نتایج(results  returning )

Mongoose بازگشت اسناد به روز شده یا نتایج پرس و جو را آسان تر می کند. نمونه اصلی را می توان با نمایش داده شدگان به روزرسانی یافت. در حالی که راننده بومی شیء را با پرچم موفقیت و تعداد اسناد اصلاح شده برمی گرداند ، Mongoose شیء به روز شده را به خود باز می گرداند تا بتوانید به راحتی با نتایج کار کنید.

 

در مقاله های بعدی به مباحث کدزنی در سمت mongoos میپردازیم و شما را با این مبحث بیشتر آشنا میکنیم ،با ما همراه شوید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه 1 / 5. تعداد رای 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نظر دهید